Кадър Булфото Българите са по-притеснени от настъпилата тежка финансова криза, отколкото

...
Кадър Булфото Българите са по-притеснени от настъпилата тежка финансова криза, отколкото
Коментари Харесай

Социологическо проучване: Българите се тревожат повече за работата си, отколкото от Ковид 19

Кадър Булфото 

Българите са по-притеснени от настъпилата тежка финансова рецесия, в сравнение с от ковид. 

Това сочи социологическо изследване. 

Темата с коронакризата не слиза от политическия, медиен и и обществен хоризонт. Изключително водеща към този момент е тематиката с имунизациите. Води се сериозна полемика в този подтекст. Има ли пресечни точки сред политиката и Covid рецесията в България? 

Социологът Евелина Славкова разяснява тематиката в " Нашият ден " по БНР.

" Следващата седмица ще публикуваме изследването ни от декември. Данните са от ноември от постоянните изследвания на " Тренд ". Как хората реагират на частичния локдаун? Хората привикнаха с маските и заявяват, че се пазят повече, само че в това време не са доста склонни да се вземат тези ограничения. Ще забележим в този момент какво ще покаже декемврийското изследване и дали ще има промени. Много ясно проличава нещо в изследването – икономическите страхове на българина са в някаква степен по-големи от здравните, тъй като някои хора не са се разболели, други са го изкарали леко, само че икономическите терзания са извънредно съществени. В подтекста на идните избори няма по какъв начин това да не окаже по един или различен метод въздействие върху изборните резултати. 

В декемврийското изследване ще забележим и каква е оценката във връзка с ръководството на здравната рецесия. При първата вълна (първия локдаун) видяхме нещо невиждано в социологическите проучвания (нашите и на колегите). За първи път българските институции, българското държавно управление имат доста по-висок рейтинг от европейските, на които обичайно българското общество има по-голямо доверие. И в същото време ограниченията и затварянето се одобряваха доста по-положително, в сравнение с Запад. При първото затваряне не се случи това, което се се случи на Запад, и надлежно провокира съмнение даже в съществуването на вируса. Друго наше изследване извежда, че около 17% от българското общество счита, че коронавирусът въобще не съществува. "

Евелина Славкова заключи, че макар рецесията няма особена смяна от обстановката след започването на митингите и подреждането в електорално отношение. " Коронакризата не е трансформирала дотолкоз обстановката, че да размести съществено електоралните пластове към този момент. По-скоро митингът промени нещата. "

По отношение на разнопосочните послания. " Проучването, обвързвано с конспирациите, ясно демонстрира високи равнища на тайни теории, които в огромна степен се подхранват от другите отзиви на специалисти, които чуваме в общественото пространство – някои от тях омаловажават ковид, споделят, че това не е някаква сериозна болест, други – слагат доста сериозен акцент и споделят, че това е нещо ужасяващо и има последствия. Тези разнообразни отзиви, объркването от страна на политици и тяхната неспособност да преценяват какво ще се случи, в действителност обърква обществото. В тези моменти хората търсят най-лесните пояснения за доста комплицирани процеси – това най-често са тайни теории. "

Славкова направи извод, че коронавирусът ще стартира да въздейства от ден на ден върху електоралните настройки и ще се отрази на изборите. /БНР

Съобщете ни, в случай че видите неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР